
W najnowszym wydaniu miesięcznika Komitetu Nauk Prawnych PAN ukazała się publikacja dr Jacek Drosik, pt. „Akt oskarżenia a instrumentalne wszczęcie postępowania karnego skarbowego – uwagi de lege lata i de lege ferenda”.
Instrumentalne wszczynanie postępowań karnych skarbowych jest krytykowanym w doktrynie i judykaturze nadużyciem prawa przez organy podatkowe. Postępowanie karne skarbowe to dodatkowy, oprócz zaległości, odsetek i sankcji administracyjnych, stres dla podatników.
Czy jednak można spojrzeć na to postępowanie nie tylko jako kolejną uciążliwość, ale też szansę na możliwość ponownego przeprowadzenia pełnego postępowania dowodowego przez niezależny Sąd i niezawisłego sędziego, który może dokonać odmiennej oceny tych samych dowodów od organów podatkowych? Czy wówczas istnieje możliwość zmiany ostatecznej decyzji, niekorzystnie rozstrzygającą sprawę podatkową?
Sąd karny nie jest związany decyzją podatkową czy nawet wyrokiem sądu administracyjnego, przegrana tym samym sprawa podatkowa nie oznacza jeszcze, że podatnik zostanie ukarany. Odmienna ocena dowodów czy ujawnienie nowych w toku postępowania karnego skarbowego może doprowadzić do zmiany niekorzystnego rozstrzygnięcia podatkowego, albowiem może doprowadzić do ujawnienia nowych dowodów, pozwalających na wznowienie postępowania podatkowego i uchylenie niekorzystnej decyzji.
Zachęcamy do lektury artykułu i dzielenia się swoimi refleksjami!